Manuální lymfodrenáž

Jedná se o speciální jemnou masážní techniku, při které příznivě ovlivňujeme lymfatický systém, masáž má hluboce sedativní a spasmolytický efekt na krevní a lymfatický oběh.

Lymfatický systém je součástí imunitního systému a jediný vstřebává a transportuje veškeré škodliviny z našeho těla.

Lymfatický systém je tvořen lymfoidní tkání a systémem lymfatických cév. Lymfatická tkáň obsahuje buňky které jsou tvořeny nejen v kostní dřeni, ale také v lymfatických uzlinách, trávícím traktu, bronchu a ve slezině. Všechny tyto tkáně produkují různé druhy lymfocytů, které se dostávají do krve a lymfatických cév. Lymfocyty zabezpečují mechanismus imunologické paměti.

Lymfatický (mízní) systém je složen ze soustavy mízních kapilár, což jsou jemné cévy začínající slepě v tkáňových prostorách našeho těla, lymfa v těchto cévách proudí všemi směry. Kapiláry se sbírají v prekolektory a kolektory, mízní cévy.

Mízní cévy vstřebávají proteiny, krevní bílkoviny, zplodiny výměny látkové, buňky, bakterie a pevné částice transportují do krevního oběhu.

Lymfatické uzliny jsou umístěny po celém našem těle, většinou ve skupinách, do každé mízní uzliny ústí mízní céva. Uzliny mají filtrační a imunologickou funkci.

Filtrační funkce – uzliny zachycují a pohlcují bakterie, pomocí T lymfocytů zadržují nádorové buňky a napomáhají částečnému zničení metastazujících buněk, a zabraňují vniknutí zárodku nemoci do krevního oběhu

Imunologická funkce – v uzlinách vznikají protilátky a tvoří se lymfocyty které se pomocí cév šíří do celého lymfatického systému a krevního oběhu. Hlavní mízní kmeny, mízovody, vznikají v dutině břišní.

Lymfa (míze) je bezbarvá tekutina která tvoří obsah mízních cév, vzniká z tkáňového moku. Do lymfy se vstřebávají bílkoviny, vitamíny A, D, E, K, hormony, vápník, železo, měd, cholesterol a tuky ve formě mastných kyselin.

Lymfatická masáž neboli lymfodrenáž pomáhá při otocích končetin, celulitidě, je vhodná pro zlepšení metabolismu, pro vyplavení toxinů z těla. Masáží zvyšujeme a obnovujeme proudění lymfy. Tok lymfy může být zpomalen nebo přerušen v důsledku úrazu lymfatických cév, operaci, nebo infekcí. Pokud je tok lymfy z jakéhokoliv důvodu zpomalen, a lymfatický systém dostatečně nepracuje, zůstávají v tkáních zbytky látkové výměny, tukové buňky zvětšují svůj objem a tvoří se celulitida a otoky. Díky správného tlaku a směru při lymfodrenáži, kdy dochází k otevření a znovu zaklopení chlopní lymfatických cév, a tím posunu lymfy směrem k mízním uzlinám, dochází k aktivaci lymfatického systému a odplavení všech škodlivin z těla.

Lymfatická masáž je vhodná při léčbě žilních a lymfatických otoků, drenáž otoků po úrazech a operacích, při obezitě. Lymfodrenáž se dále doporučuje po zákrocích plastické a estetické chirurgie, jako je liposukce, při léčbě celulitidy, regeneraci a zvýšení imunity organismu a zlepšení metabolismu, zpomalení stárnutí pokožky, při ukládání tuku v dolní polovině těla (lipedém), otocích obličeje a při otocích dolních končetin v důsledku dlouhodobého stání ( v zaměstnání), při potížích s křečovými žílami.

Masáž není možné provést při nádorových onemocněních, při nachlazení, při akutním zánětu žil a v těhotenství do třetího měsíce.

 

Manuální lymfodrenáž